Wszystkie

Sztuczna inteligencja już za rogiem

Robotyka jest dziedziną nauki, która wzbudza w nas liczne lęki. Boimy się tego, co nieznane, a hollywoodzkie produkcje tylko utrwalają nasze wątpliwości co do użyteczności robotów w życiu codziennym.
Jednak filmy to tylko projekcje wyobraźni scenarzystów i nie mają wiele wspólnego z prawdziwymi możliwościami robotów.

Obecnie otacza nas coraz więcej inteligentnej technologii, której zadaniem jest ułatwienie nam życia. Żeby jednak faktycznie była ona dla nas pomocna, musimy najpierw nauczyć się, w jaki sposób możemy ją obsługiwać. Sama robotyka  jest stosunkowo nową dziedziną nauki, która pozwala nam zrozumieć skomplikowaną budowę robotów oraz ich zastosowanie. Jednak, aby  poznać te tajniki, wymagana jest wiedza technologiczna i techniczna. Również znajomość fizyki i matematyki okaże się bardzo przydatna. Zdobycie tej wiedzy wymaga poświęcenia co najmniej paru lat.

Ty też tak uważasz? A co gdybyśmy udowodnili Ci, że Twoje dziecko może zaprogramować robota? W dodatku takiego, który jest mały, lekki, kolorowy i kompatybilny z klockami Lego? Brzmi zachęcająco? Bo tak jest!

Jako rodzice, chcemy pomagać dzieciom rozwijać najważniejsze umiejętności, które będą mogły wykorzystać w dorosłym życiu. Robotyka jest dyscypliną, która obecnie rozwija się niezwykle dynamicznie. Tylko z pozoru wydaje się ona skomplikowana i wymagająca. Rzecz w tym, że nasze pociechy uczą się szybciej i efektywniej, dzięki stałemu dostępowi do technologii. Dla nich poznanie nowych rzeczy to prawdziwa frajda, a jeśli rzecz dotyczy robotów, to jesteśmy we właściwym miejscu. Nie ukrywajmy, robot dla dzieci – niezależnie jaki – to zabawka, bardzo atrakcyjna zabawka, niezależnie od tego, jakie ma funkcjonalności. Dlatego powstaje coraz to więcej szkoleń, warsztatów, skierowanych specjalnie dla dzieci, aby już na tym etapie rozwijać pasję i zaspokajać ciekawość. Absolutnym fenomenem są małe roboty Dash i Dot. Poważnie, to nasi ulubieńcy.

Dlatego podczas zajęć Scratch Academy przedstawiamy naszym podopiecznym te małe roboty. Przeznaczone są dla dzieci już od 5 roku życia. Wyposażone zostały w liczne sensory i mogą zostać zaprogramowane przez uczestników naszych warsztatów na wiele sposobów. Robot Dash jest większy, posiada kółka, za pomocą których może się przemieszczać. Potrafi także tańczyć. Po właściwym zaprogramowaniu reaguje też na komendy głosowe i śpiewa, a dzięki czujnikom jest w stanie odnaleźć przedmioty i omijać liczne przeszkody. Robot Dash jest w zupełności niezależny, jednak do zestawu można dołączyć drugiego robota. Dot jest w pełni kompatybilny w Dashem, może się z nim komunikować. Jest mniejszy i nie ma możliwości poruszania się. Robotami steruje się za pomocą bezpłatnej aplikacji, która przygotowana została w sposób graficzny, co sprawia, że jest ona bardzo intuicyjna i nie sprawia trudności najmłodszym.

Dzieci od razu i bez problemu łapią kontakt z robotami, które po prostym zaprogramowaniu wykonują szereg poleceń. Ponadto roboty są w stanie wyczuć obecność innego robota z tej serii i współpracować z nim, co pozwala wykorzystywać je w jeszcze większej ilości zabaw. Dash i Dot są kompatybilne także z klockami Lego i można łączyć je ze specjalnymi dodatkami np. wyrzutnią piłek lub cymbałkami, dzięki czemu przy użyciu kilku robotów, można wykonywać skomplikowanie muzyczne utwory. Możliwości Dasha i Dota można obejrzeć na filmach udostępnionych przez producenta.

Używanie robotów podczas zajęć z programowania jest rozwiązaniem bardzo nowoczesnym. Do tej pory można spotkać się z niewielką liczbą tego typu warsztatów. Podczas zajęć Scratch Academy wykorzystujemy roboty już od pewnego czasu i zawsze cieszą się one niezwykłą sympatią zarówno dzieci, jak i rodziców. Dzieci mają możliwość zapoznania się z robotami, zaprogramować je tak, by wykonywały różnorodne zadania. Nasi podopieczni przygotowują  dla robotów tory przeszkód i obserwują wyniki swojej pracy. Jeśli okaże się, że dzieci popełniły błąd w programowaniu zabawek, to na bieżąco są w stanie zauważyć go i skorygować. Pozwala im to dostrzegać błędy i niekonsekwencje w działaniu, a także poznawać ciągi przyczynowo skutkowe – co jest dla nich bardzo rozwijające.

Same zabawki są tak ciekawe, że znajdują także licznych fanów wśród dorosłych. Aby przekonać się o możliwościach, jakie dają Dash i Dot zapraszamy do wzięcia udziału w naszych najbliższych warsztatach.