Newsy

Programowanie wkracza do szkół

Dzieci mogą postrzegać programowanie jako nową formę nauki poprzez rozrywkę, a tam, gdzie organizowane są takie zajęcie, chętnych nie brakuje. Wszystko zależy od odpowiedniego podejścia nauczyciela.

W USA, od Białego Domu po Dolinę Krzemową, pojawiają się głosy za obowiązkową nauką programowania. Światowej sławy eksperci – jak Bill Gates – przekonują, że programowanie jest teraz tak samo ważne, jak nauka czytania i pisania. Entuzjaści nauki programowania zwracają uwagę na duże i stale rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na programistów i od razu zaznaczają, że ta tendencja będzie wzrastać.

W szkołach nie ma wartościowych lekcji informatyki

Według danych Computer Science Teachers Association (CSTA) przeważająca ilość absolwentów amerykańskich szkół średnich nie miała lekcji informatyki. Są to przerażające dane, które można odnieść globalnie, nie tylko do jednego kraju. Zwłaszcza że za przykład podawane jest tak rozwinięte państwo. Jeśli nawet zajęcia z informatyki mają miejsce, są niestety najczęściej na poziomie podstawowym, bez elementów programowania. Przyczyna leży w braku wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej. Tutaj potrzebny jest nauczyciel, który zdoła przystępnie wyjaśnić napotkane problemy i dzięki odpowiednim relacjom z podopiecznymi zmotywuje ich do dalszej pracy. Jednak brak kadry to nie jedyny problem. Kolejnym jest brak przemyślanego programu nauczania przedmiotu.

W dodatku postrzeganie dzieci zainteresowanych informatyką i programowaniem przez rówieśników jeszcze niedawno często prowadziło do zaprzestania ich nauki w tym kierunku. Dzieci te nierzadko były wykluczane z grupy rówieśników, w związku z tym programowanie kojarzyło się im z wyobcowaniem, samotnością i nudą.

Na szczęście programowanie powoli zaczyna wchodzić do szkół i staje się stopniowo popularne. Wiadomo, że trochę to potrwa, zanim zajęcia osiągną satysfakcjonujący poziom, ale stale musimy nadążać za zainteresowaniami naszych dzieci i pomóc im je rozwijać.

Rewolucja w szkołach jest potrzebna

W Polsce do szkół wchodzi pilotażowy program nauki programowania. Na poważnie zaczynamy uczyć dzieci podstaw programowania. Zaczynamy od pilotażu w 2016 r. Od 2017 r. zmiany we wszystkich szkołach – ogłosiła szefowa MEN.

Żyjemy w czasach, w których programować mogą nie tylko wykwalifikowani informatycy. Umiejętność programowania staje się dziś jedną z najbardziej poszukiwanych kompetencji na rynku pracy. Naszym celem jest upowszechnienie tej wiedzy w całym społeczeństwie. Dzisiaj stawiamy pierwszy krok na tej drodze – dodała Anna Zalewska.1

Nauka programowania w szkołach pozwoli naszym dzieciom opanować myślenie analityczne, umożliwi najmłodszym poznanie tajników myślenia logicznego i przyczynowo–skutkowego.

Warto posłuchać i zrozumieć potrzeby dziecka, i wyjść do niego z pomocą. Istotne jest też, żebyśmy my dorośli zaczęli przewidywać, jakie umiejętności ułatwią w przyszłości naszemu dziecku start w dorosłe życie. Nie można też zamykać się na przełomy technologiczne. To, co dla nas jest nowe, dla dzieci, jest czymś naturalnym, czymś, w otoczeniu czego wyrastały. Jak to powiedział William Gibson – pisarz fantastyki naukowej – Przyszłość już tu jest. Ale nie została jeszcze równomiernie rozdzielona.


1 https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/nauka-programowania-i-szerokopasmowy-internet-dla-szkol.html