Scratch Academy

Rozwój dziecka od najmłodszych lat

Chcemy, aby dzieci miały możliwość zdobywania wiedzy i rozwijania swoich zainteresowań w komfortowych warunkach. Pokazujemy, że świat programowania jest miejscem dającym mnóstwo okazji do wspólnej zabawy!

Co nam przyświeca

Nasza misja opiera się na łączeniu kreatywnych działań dzieci z doświadczeniem rodzica. Bazujemy na nowoczesnej metodzie eduScrum, która wspiera skuteczną komunikację i ułatwia przyswajanie nowej wiedzy. W ramach Scratch Academy chcemy kształtować umiejętność, która określana jest jako jedna z najważniejszych kompetencji XXI wieku – programowanie.

Kodowanie to nie tylko odpowiedź na potrzeby współczesnego świata, to także metoda rozwijania takich cech jak: wytrwałość czy dokładność, a kto wie, może także sposób na odkrycie nowej pasji.

Poniżej prezentujemy relacje z poprzednich edycji Scratch Academy.

Programowanie w języku Scratch .

Scratch – to edukacyjny język programowania, który pozwala w prosty sposób poznać tajniki programowania i szybko zacząć tworzyć własne gry, animacje i programy. Scratch daje niepowtarzalną okazję do wyrażania dziecięcej kreatywności przy użyciu komputera. Został zaprojektowany przez Mitchela Resnicka, pomysłodawcę serii zabawek Lego MindStorms i twórcę języka StarLogo.

Programowanie zestawów MaKey-MaKey .

MaKey-MaKey to rodzaj małej płytki drukowanej, którą podłącza się do komputera za pomocą USB, a komputer wykrywa ją jako klawiaturę lub mysz. Prosta rzecz, która pozwoli dziecku obsługiwać swój komputer np. za pomocą bananów. Przy użyciu zestawu Makey-Makey można ożywić praktycznie każdy przedmiot w domu. Na zajęciach realizowany jest jeden kreatywny projekt.

Ozobot .

To mały intuicyjny robot, który bazując na rozpoznawaniu podstawowych kolorów stanowi. Może być zaprogramowany za pomocą środowiska blokowego (Platforma OzoBlockly, czyli wizualny edytor), jednak największą frajdę stanowi samodzielne rysowanie linii.

App Inventor .

To intuicyjne, wizualne środowisko programistyczne, które umożliwia wszystkim — nawet dzieciom — tworzenie w pełni funkcjonalnych aplikacji na smartphony i tablety. Projektowanie polega na przeciąganiu z palety, upuszczaniu na obszar roboczy i konfigurowaniu elementów interfejsu użytkownika. Specyfika środowiska jest o tyle przyjazna dla najmłodszych, gdyż zamiast pisania kodu, działanie aplikacji opisuje się przy pomocy puzzli reprezentujących podstawowe struktury programistyczne.

Micro:bit .

Moduł edukacyjny BBC micro:bit oparty o 32-bitowy procesor ARM Cortex M0. Zawiera czujnik temperatury, światła, kompas, akcelerometr, matrycę LED 5x5 oraz łączność Bluetooth. Zaprojektowania, by zachęcać najmłodszych do nauki programowania i zabawy elektroniką.

Trenerka

W nauczaniu dzieci ważna jest nie tylko wiedza nauczyciela, ale przede wszystkim jego kontakt z uczniami. Dzięki przyjaznej atmosferze najmłodsi nie kojarzą nauki z przykrym obowiązkiem, tylko z dobrą zabawą.

Sylwia Milczarek

Na co dzień jest nauczycielem w szkole podstawowej, uczy matematyki, oraz prowadzi zajęcia komputerowe. Prowadzi szkolenia z programowania w języku Scratch. Autorka scenariuszy dla dzieci w aplikacji scratch i współautorka scenariuszy zajęć z wykorzystaniem maty edukacyjnej MK, kodowanie bez komputera. Pasjonatka robotyki i nowych rozwiązań w edukacji.

3 kroki do Scratch Academy

Rodzicu, abyś mógł wraz z dzieckiem skorzystać z warsztatów, potrzebujesz się do nich odpowiednio przygotować. Poniżej przedstawiamy podstawowe wymagania, niezbędne do wzięcia udziału w zajęciach, ale to nie wszystko. Osobom, które zostaną zaproszone na zajęcia, roześlemy dodatkowe informacje na kilka dni przed warsztatami.

Zapewnij niezbędny sprzęt

Przygotuj własny komputer tablet lub telefon itp. (jeden na parę: rodzic+dziecko). Wszystkie wymagania będą podawane na bieżąco w opisie zajęć i będą uzależnione od tematyki warsztatów.

Pobierz Scratch 3.0

Ten program będzie stanowił nieodzowną część naszych zajęć, dlatego warto go zainstalować z oficjalnej strony.

Praca z micro:bit

W przypadku zajęć z płytką micro:bit, niezbędne jest pobranie i zainstalowanie dodatkowych plików do pobrania ze strony.