Newsy

Nauczmy dzieci pisać!

Używanie technologii bez umiejętności jej tworzenia jest jak czytanie bez umiejętności pisania.

Bardzo dużo słyszy się teraz o negatywnym wpływie technologii na najmłodszych. Większość poradników zaleca ograniczanie dzieciom dostępu do komputerów i tabletów w ciągu dnia.

Z drugiej strony na rynku istnieje ogromne i stale rosnące zapotrzebowanie na programistów i specjalistów od IT. Według badań za kilka lat nie będzie można znaleźć pracy bez choćby podstawowych znajomości programowania. Dlatego ważne jest, żeby zaszczepić w najmłodszych, którzy właśnie za kilka lat wejdą na rynek pracy, zapał i chęć do programowania.

Jak to pogodzić? Można zaproponować dzieciakom naukę poprzez zabawę. Jednocześnie programowanie wydaje się trudne i skomplikowane dla dorosłych, a co dopiero dla dzieci. Łatwo zapomnieć wstawić odpowiedni znak, a wtedy nic nie będzie działało tak, jak to sobie wyobrażaliśmy. Dzieci mogłoby to łatwo zniechęcić.

Programowanie to nie tylko ciągi pozornie bezsensownych znaków

Z myślą o dzieciach powstały specjalne języki, dzięki którym można oswoić je z programowaniem. Język Scratch został zaprojektowany właśnie z myślą o najmłodszych. Programuje się za pomocą bloków tekstowych zwanych chmurkami. Dzięki temu dzieci uczą się, jak wygląda programowanie, a jednocześnie są w stanie same pracować z programem, rozwijając swoją kreatywną stronę.

Przy użyciu Scratcha można zaprojektować prostą grę lub niezwykłą interaktywną kartkę urodzinową lub świąteczną. Najnowsza wersja programu daje nam możliwość używania kamerki, aby spersonalizować pomysły. Będzie można kierować losami stworzonych postaci za pomocą ruchów i głosu. Dzieci mogą rozbijać balony pojawiające się na ekranie, rozpraszać chmury lub płoszyć rybki.

Oczywiście tworzenie gry z rybą to nie jedyne, co można zrobić ze Scratch. Na stronie są miliony projektów, wszystko – od animowanych historyjek do szkolnych projektów naukowych, animowanych oper mydlanych, wirtualnych zestawów budowlanych, klasycznych gier wideo, sondażów politycznych, samouczków trygonometrii, interaktywnej grafiki, a także interaktywnych kartek na Dzień Matki – twierdzi twórca języka Mitch Resnick.

Swoją pracą dzieci mogą podzielić się z innymi, grać wspólnie lub monitorować, kto inspiruje się ich pomysłami lub je rozwija.

Czy na pewno jesteśmy pokoleniem cyfrowych tubylców?

O najmłodszym pokoleniu mówi się, że jest pokoleniem, którego pierwszym językiem jest język nowych technologii. Ale czy na pewno? Zastanówmy się nad tym.

W jaki sposób najczęściej korzystamy z komputerów tabletów i telefonów? Najczęściej jesteśmy tylko odbiorcami treści. Wykorzystujemy technologię do oglądania seriali. Dzieci oglądają kreskówki na tabletach i używają ich jako kolorowanek. Nastolatkowie najczęściej używają komunikatorów i SMS-ów. Nastawieni jesteśmy tylko na odbiór, ale nie potrafimy w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nam te urządzenia.

Na ten problem zwrócił uwagę twórca języka Scratch Mitch Resnick. Porównał używanie technologii do umiejętności czytania i pisania. Według niego potrafimy tylko czytać. Dlatego trzeba nauczyć dzieci pisać, da im to nieskończenie wiele możliwości. Rozwinie nowe umiejętności, które pomogą zrozumieć współczesny świat i odnaleźć się na rynku pracy w przyszłości. Musimy wychować całe nowe pokolenie kreatorów a nie konsumentów.

Cały filmik dostępny jest tu: https://www.ted.com/talks/mitch_resnick_let_s_teach_kids_to_code?language=pl