Newsy

Makey Makey – co to właściwie jest?

Każdy może poczuć się jak prawdziwy wynalazca i kreator nowych technologii i rozwiązań

Programowanie, które na co dzień kojarzy się niektórym z nudnym zajęciem, wcale nie musi takie być. Przy użyciu odpowiedniego sprzętu, jesteśmy w stanie przekształcić najbardziej niepozorne przedmioty i nadać im zupełnie nowe, niespodziewane zastosowanie. Połączyć rzeczy codziennego użytku  z programem komputerowym. Zamienić przedmioty codziennego użytku w touchpady i połączyć je z Internetem.

Kto nie chciałby móc zagrać na pianinie za pomocą owoców lub przejść całe Super Mario Bros przy użyciu plasteliny? I chociaż może brzmieć to zupełnie nierealnie, to jednak jest to możliwe. Co więcej, jest to zupełnie proste, jeśli tylko użyjemy odpowiednich narzędzi.

Makey Makey zostało stworzone właśnie z myślą o projektowaniu interaktywnym już w 2010 roku. Przetestowano je na warsztatach w San Francisco Exploratorium, gdzie uczestnicy  stworzyli  grę o nazwie „Drum Pants”, która wykorzystała piłkę plażową jako kontroler i kubełki na wodę jako stopki do gry na konsoli.  To prosty zestaw i dla początkujących i dla ekspertów.

Zestaw wynalazcy na miarę XXI wieku

Leży przed Tobą małe, czerwone pudełeczko. Jest zupełnie niepozorne. Ale daje ono niesamowite możliwości. W zasadzie ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Za pomocą płytki drukowanej, zacisków krokodylkowych i kabla USB, które znajdują się we wnętrzu tego pudełeczka, możemy ożywiać przedmioty i nadawać im zupełnie nowe cechy.  Wszystko dzięki przepływającym sygnałom elektrycznym. Najbardziej popularnym wykorzystaniem Makey Makey, którego efekty możemy obejrzeć na ogromnej ilości filmików na YouTube, jest zamiana owoców w urządzenia muzyczne. Wystarczy podpiąć banana, jabłko albo kiwi, a po dotknięciu będą ona niczym najprawdziwsze instrumenty.

Owoce to jednak nie wszystko, do czego musimy się ograniczyć używając Makey Makey. Każdy przedmiot, który przewodzi chociaż niewielkie ilości energii elektrycznej może zostać wykorzystany do zabawy. Tak naprawdę dzięki temu urządzeniu każdy może poczuć się jak prawdziwy wynalazca i kreator nowych technologii i rozwiązań.

Kolejnym wykorzystaniem Makey Makey, jakie proponują nam twórcy, jest własnoręczne zrobienie interaktywnej maty do gry. Po wycięciu z kartonu odpowiedniego kształtu i pomalowaniu maty wystarczy podłączyć Makey Makey, a postać w grze będzie reagowała na nasze ruchy. Stworzenie samemu takiej zabawki sprawi bardzo wiele radości nie tylko najmłodszym użytkownikom. Starszym – prawie nieograniczone możliwości – również dadzą bardzo dużo satysfakcji i autentyczniej zabawy.

Wykorzystaniem Makey Makey, które robi największe wrażenie, a jednocześnie pokazuje, że tak niepozorne urządzenie może działać na naprawdę dużych przedmiotach, jest podpięcie kabelków do poszczególnych stopni w schodach. Chodząc po nich, możemy odtwarzać różne melodie. Efekt, który uzyskujemy jest niesamowity.

Nie musimy ograniczać się tylko do odgrywania dźwięków. Makey Makey doskonale współpracuje z językiem programowania Scratch, który wykorzystujemy podczas naszych zajęć z Scratch Academy.

Dzieci otrzymują możliwość własnoręcznego stworzenia kontrolera do gier – coś, co na co dzień wydaje się zupełnie poza ich zasięgiem. Zabawka ta uczy ich niekonwencjonalnego myślenia i rozwija wyobraźnię. Przemyca edukacyjne treści w otoczce gry i rozrywki – dzięki temu najmłodsi nie są znudzeni nauką.  A to jest główny cel Scratch Academy.

 

Chcesz zobaczyć więcej zastosowań Makey Makey? Znajdziesz tutaj wiele interesujących filmów i informacji: makeymakey.com